Thursday, April 22, 2010

ေဆး၀ါးမ်ားႏွင့္ အယူအမွားမ်ား

(၁) Paracetamol ႏွင့္ Biogesic

ကန္ဒီေတြ႕ဖူးတဲ့ လူအမ်ားစုက ဖ်ားရင္ Paracetamol နဲ႔ Biogesic ဘာေသာက္မလဲ ေမးရင္ Biogesic ပဲေသာက္မယ္ Biogesic ကပိုေကာင္းတယ္... အဲလုိ အၿမဲေျပာတာ ၾကားဖူးပါတယ္။ တကယ္ေတာ့ Paracetamol နဲ႔ Biogesic ကအတူတူပါပဲ.. သိတဲ့လူရိွသလုိ မသိတဲ့လူမ်ားလည္းရိွလို႔ပါ။ Paracetamol ဆိုတာ ေဆးနာမည္ (generic name) ျဖစ္ၿပီး Biogesic ဆိုတာက company နာမည္ (Brand name)ပါ။ ဆုိလုိတာက Biogesic ရဲ႔အဓိက ပါ၀င္ပစၥည္း (active ingredient) က Paracetamol ျဖစ္ပါတယ္။ Biogesic မွ မဟုတ္ပါဘူး၊ တျခား Paracetamol ပါ၀င္တဲ့ brand ေတြအမ်ားၾကီးရွိပါတယ္။ ေဆးတစ္ခု ေစ်းကြက္တြင္းကိုေရာက္ဖို႔ "အစားအေသာက္ႏွင့္ ေဆး၀ါးကြပ္ကဲေရးဌာန"ကို ပုိ႔ရၿပီး လိုအပ္တဲ့ စံခ်ိန္စံညႊန္းနဲ႔ကိုက္ညီမွ ျဖန္႔ခ်ီခြင့္ ရွိပါတယ္။ ဥပမာ − Paracetamol တစ္ခုအတြက္ 100 mg active ingredients ပါရမယ္ဆုိရင္ အဲ့ဒီပမာဏမပါဘဲ ေစ်းကြက္ထဲ ေရာင္းခ်ခြင့္ မရွိပါဘူး။ အဲ့ဒါေၾကာင့္ Paracetamol ကို 100 mg active ingredients မပါဘဲေရာင္းခ်ခြင့္ မရွိသလုိ Biogesic ကိုလည္း 100mg active ingredients မပါဘဲ ေရာင္းခ်ခြင့္မရွိပါဘူး။ (သို႔ေသာ္ mg မတူလွ်င္ေတာ့ အာနိသင္ျခင္းမတူႏိုင္ပါ) Biogesic က ရိုးရိုး Paracetamol ထက္ေစ်းႀကီးရတာကေတာ့ Companyရဲ႔ brand name ေၾကာင့္ပါ။ ေနာက္ၿပီး အေရာင္လွဖို႔ထည္႔ရတဲ့ အပိုပစၥည္းေၾကာင့္လည္း ျဖစ္ႏိုင္ပါတယ္။ ဘယ္သူမဆို အေရာင္ေလးနဲ႔ ဆြဲေဆာင္မႈရွိတာကို ႀကိဳက္ၾကတာမလား... အဲ့ေတာ့မွ ေဆးကပိုေရာင္းေကာင္းမွာေလ။

(၂) အစာ ႏွင့္ ေဆး
ကန္ဒီကိုယ္တုိင္ငယ္ငယ္တုန္းကတည္းက စြဲေနတဲ့ ဖ်ားရင္အေမေျပာေနက် စကားေလးရွိပါတယ္။ "အစာေလးစားၿပီးမွ ေဆးေသာက္ေလ၊ ေဆးဒဏ္မခံႏိုင္ဘဲ ေနမယ္" ဆိုတဲ့ စကားေလး။ ကန္ဒီကုိယ္တုိင္ University of Pharmacy မတက္ခင္အထိ ဘယ္ေဆးေသာက္ေသာက္ အစာနဲ႔ ေသာက္မွေကာင္းတယ္ လုိ႔ ထင္ခဲ့ပါတယ္။ ေနာက္ပုိင္းမွ စာသင္ရင္းသိလာရတာက ေဆးတုိင္းအစာနဲ႔ေသာက္လုိ႔မရဘူးဆုိတာပါပဲ။ Antibiotics လုိေဆးမ်ိဳးဆုိလွ်င္ အစာႏွင့္ ေသာက္လွ်င္ ေဆးအာနိသင္ ေလ်ာ့က်တတ္ပါတယ္။ ဘာလို႔လည္းဆိုေတာ့ အစာရွိလွ်င္ အူနံရံမွ ေဆးကုိစုပ္ယူမႈအား ေလ်ာ့က်ေစတာေၾကာင့္ပါ။ အဲ့ဒါေၾကာင့္Antibiotics လိုေဆးမ်ိဳးဟာ အစာႏွင့္ ေ၀းေ၀းေသာက္ႏိုင္မွ ေကာင္းပါတယ္။ ဆီးခိ်ဳ /ေသြးခိ်ဳေဆးမ်ိဳးဆုိရင္ေတာ့ အစာႏွင့္ တြဲေသာက္ရပါတယ္။ အဲ့ေတာ့မွ အစာေၾကာင့္တက္လာတဲ့ ေသြးထဲကသၾကားပမာဏကုိ ေလ်ာ့ခ်ႏုိင္မွာေလ။

(၃) Antibiotics မ်ား

ကန္ဒီတုိ႔ ေရႊျမန္မာျပည္မွာ Antibiotics ေတြကို အလြယ္တကူ၀ယ္လို႔ရေနတာ ေတာ္ေတာ္ဆုိးပါတယ္။ တုတ္ေကြးရာသီေရာက္ၿပီဆုိရင္ ေဆးဆုိင္ (သို႔) ကြမ္းယာဆိုင္မွာ ေဆးသြား၀ယ္ရင္ ပလစ္စတစ္အိတ္အၾကည္ေရာင္ေလးနဲ႔ ေဆးေရာင္စံုထုပ္ထားတဲ့ အိတ္ကေလးကုိေရာင္းလိုက္ပါလိမ့္မယ္။ အဲ့လိုေဆးထုပ္မ်ိဳး (၃) ထုပ္ေလာက္ကုိ ေသာက္ဖို႔ညႊန္ၾကားပါလိမ့္မယ္။ အဲ့ဒီေဆးအိတ္ထဲမွာ Paracetamol ၊ႏွာေစး ေခ်ာင္းဆုိးေပ်ာက္ေဆး၊ အကုိက္အခဲေပ်ာက္ေဆး ႏွင့္ Antibiotics တစ္လံုး ပါပါတယ္။ အဲ့လိုေဆးအိတ္မ်ိဳး (၃) ထုပ္ေလာက္ေသာက္ၿပီးလို႔ လူကအဖ်ားက်ၿပီး ေနသာထိုင္သာရွိသြားရင္ ဘယ္သူမွ ေဆးထပ္ေသာက္မွာမဟုတ္ေတာ့ပါဘူး။ တျခားေဆးေတြကုိ ရပ္လုိက္လို႔ ျပႆနာမရွိပါဘူး။ ဒါေပမယ့္ Antibiotics က ရပ္လို႔မရပါဘူး။ ေဆးပတ္လည္ေအာင္ေသာက္ရပါတယ္။ အဲ့လိုမေသာက္ရင္ ေဆးယဥ္သြားၿပီး ေနာက္တစ္ခါျဖစ္ရင္ သူ႔ထက္အဆင့္ျမင့္(ပိုျပင္းေသာ၊ ေဘးထြက္ဆုိးက်ိဳးပုိမ်ားေသာ) ေဆးကုိ ေသာက္ရပါလိမ့္မယ္။ Antiobiotics ေတာ္ေတာ္မ်ားမ်ားဟာ ေဆးအမ်ိဳးအစား အလိုက္ တေန႔(၃) ႀကိမ္ (သို႔) (၄) ႀကိမ္ ေသာက္ရၿပီး အနည္းဆံုး (၃) ရက္ေသာက္ရပါတယ္။

ေနာက္ၿပီးဖ်ားတုိင္း Antibiotics ေသာက္ဖို႔မလုုိပါဘူး။ တစ္ခ်ိဳ႕က (၂)ရက္ေလာက္ဖ်ားတာနဲ႔ Antibiotics ေသာက္ေနၾကပါတယ္။ ႐ိုး႐ိုးဖ်ားတာလည္းျဖစ္ႏိုင္ပါတယ္။ ေရာဂါပုိးေၾကာင့္ဖ်ားမွ Antibiotics (ပုိးသတ္ေဆး) ေသာက္ဖို႔လုိပါတယ္။ ေဆးဆိုတာ ေသာက္တုိင္းလည္းမေကာင္းပါဘူး။ Antibiotics လုိေဆးမ်ိဳးကို အေကာင္းဆံုးကေတာ့ ဆရာ၀န္ညႊန္ၾကားမွ ေသာက္တာ အေကာင္းဆံုးပါ။ ကိုယ့္ဟာကိုယ္ေသာက္မယ္ဆိုရင္လည္း ေဆးပတ္လည္ေအာင္ အနည္းဆုံး(၃)ရက္ေတာ့ ေသာက္ၾကပါလုိ႔။

(၄) Metronidazole ႏွင့္ အရက္

သြားႏုတ္ၿပီးလုိ႔ ဆရာ၀န္ေဆးေပးခဲ့ရင္ metronidazole (သို႔) paracetamol ျဖစ္ႏုိင္ပါတယ္။ Metronidazole ဆိုတာ antibiotics တစ္မ်ိဳးျဖစ္ၿပီး သြားႏုတ္ထားတဲ့ ေနရာကိုပုိးမ၀င္ေအာင္ ေပးတာပါ။ အဲ့လိုေပးခဲ့ရင္ အရက္မေသာက္ပါနဲ႔။ metronidazole က အရက္နဲ႔ မတည့္လို႔ပါ။

ကန္ဒီသိသမွ် အျဖစ္မ်ားတဲ့ ေဆးအမွားေလးေတြပါ။ ကန္ဒီလည္းေလ့လာေနဆဲမို႔ အမွားမ်ားပါခဲ့လွ်င္ ေထာက္ျပပါလုိ႔..... Thz all..... ^_^

1 comment:

Thu said...

ဗဟုသုတေတြအမ်ားၾကီးရသြားတယ္။
အသူကေဆးေတြအျမဲေသာက္ေနရတဲ့သူဆုိေတာ့ေလ။
ေဆးတုိင္းအစာနဲ႔တြဲစားရတယ္ပဲထင္တာ။
ကိုယ္ကအစာအိမ္သမားဆုိေတာ့ေဆးဆုိလဲအရမ္းမေသာက္ရဲျပန္ဘူး